Podróż
Ubezpieczenie turystyczne, czy karta EKUZ
1 sierpnia 2024
Wypadek, nagłe zachorowanie może zdarzyć się każdemu. Podczas wyjazdu na urlop czy do pracy. Przed wyjazdem za granicę warto rozważyć czy nie potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje w pełni nasze koszty leczenia oraz pozostałe wydatki w związku ze zdarzeniem. Popularnym rozwiązaniem jest bezpłatna karta EKUZ, ale niestety może ona być niewystarczająca. Warto pamiętać, że w każdym kraju jest różny sposób finansowania publicznej służby zdrowia. Zasięg terytorialny karty EKUZ ogranicza się do Krajów Unii Europejskiej, a także Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria. Koszty leczenia, szpital czy lekarstwa są finansowane zależnie od kraju, w którym przebywamy i dotyczą tylko publicznej służby zdrowia. Więc nie daje nam to gwarancji pokrycia pełnych kosztów leczenia, które za granica są dużo wyższe niż w Polsce. Wyjeżdżając za granicę z rodziną lub ze znajomymi każdy musi mieć swoja indywidualną kartę EKUZ.
Dodatkowe ubezpieczenie na podróż za granicę można wykupić z ochroną na cały świat, a przy odpowiednio dobranej sumie ubezpieczenia, pokryje nam pełne koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz zwrot kosztów leków. Towarzystwo zajmie się organizacją pomocy medycznej w danym kraju, zwalniając nas z samodzielnego poszukiwania placówki medycznej. W razie potrzeby zorganizuje i pokryje koszty akcji ratunkowej, transport medyczny w danym kraju oraz do Polski. W razie zgonu zorganizuje i pokryje koszty transportu zwłok. Większość towarzystw proponuje dodatkowe usługi jak np. pomoc w opóźnieniu lotu, zastępczy kierowca, wyżywienie i zakwaterowanie za granicą w celu rekonwalescencji, pomoc tłumacza, pomoc prawną ,pomoc w wyrobieniu zagubionych dokumentów, zastępstwo w podroży służbowej, przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej w nagłych sytuacjach, zwrot kosztów w przypadku odwołania imprezy turystycznej oraz wiele innych.
Ochronę ubezpieczeniową możemy rozszerzyć o następstwa nieszczęśliwych wypadków, które zagwarantuje nam odszkodowanie po powrocie do Polski za uszczerbek na zdrowiu, kontynuacje leczenia w Polsce, odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim oraz bagaż w przypadku utraty, zniszczenia lub kradzieży rzeczy osobistych. W przypadku bagażu proszę pamiętać, że w podczas lotu samolotem od momentu nadania do odbioru za jego zagubienie, zniszczenie czy opóźnienie w dostarczeniu odpowiedzialność ponosi przewoźnik, czyli linie lotnicze. Żeby ubiegać się o odszkodowanie w pierwszej kolejności na lotnisku, trzeba wypełnić PIR, czyli protokół nieprawidłowości bagażowej oraz złożyć reklamacje do właściwej linii lotniczej w terminie 7 dni od odbioru uszkodzonego bagażu, oraz 21 dni od odbioru opóźnionego bagażu.
Wracając do tematu dobrowolnej polisy turystycznej, jej koszt wykupienia jest niski w stosunku do kosztów, które będziemy musieli pokryć w przypadku nagłych zdarzeń podczas podróży.
To ważne!
Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę czy wybrany zakres daje nam ochronę w przypadku chorób przewlekłych jeżeli przed podróżą już na coś się leczymy, ma odpowiedzialność po drinku z palemką lub w przypadku uprawiana sportów ekstremalnych jeżeli mamy to w planach.
Pamiętaj!
Jeżeli wybieracie się w podróż za granicę, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, żeby wracać z fajnymi wspomnieniami, a nie rachunkami do zapłaty w kieszeni.